Jak zamontować ogrodzenie stalowe?
Budowa domu lub rewitalizacja starego budynku wiąże się również z nowym zagospodarowaniem terenu. Zaliczamy do niego oczyszczenie działki, wyrównanie ziemi i rozplanowanie spadków, wytyczenie i utwardzenie podjazdów oraz ścieżek, a także montaż ogrodzenia.
Przygotowanie gruntu pod ogrodzenie metalowe
Prace przy montowaniu płotu należy rozpocząć od uprzątnięcia parceli. Następnym krokiem jest wytyczenie linii, wzdłuż której mają zostać postawione przęsła. Później musisz dokładnie rozplanować rozmieszczenie słupków i paneli, aby wiedzieć, jak rozlokować poszczególne elementy w trakcie montażu ogrodzenia metalowego. W miejscach, w których mają znaleźć się słupki, musisz wykopać dół i wylać stopy fundamentowe. Jeśli w ogrodzeniu mają znaleźć się murowane słupki, trzeba wytyczyć odpowiednio większą powierzchnię. Szczególnego wzmocnienia wymaga obszar przeznaczony pod montaż bramy i furtki. Zarówno przesuwna, jak i dwuskrzydłowa brama metalowa jest ciężka i trzeba pod nią wylać betonową ławę.
Podmurówka w montażu ogrodzenia metalowego
Kolejny etap jest uzależniony od wyboru podmurówki. Ogrodzenia metalowe występują w wielu różnych wariantach. Mogą być wykonane z uniwersalnej siatki, modnych poziomych pasów albo ozdobnych elementów kutych. W zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać, możesz odpowiednio urządzić przestrzeń pod panelami. Najczęściej stosowaną metodą jest montaż prefabrykowanej, gotowej podmurówki. Nie jest to jednak najtrwalsza metoda i nie pasuje do masywnych ogrodzeń. Innym wariantem jest wylewka betonowa, umieszczona w przygotowanych wcześniej szalunkach. Taki murek możesz później wykończyć dowolnym materiałem, na przykład kamieniem. Jest jeszcze opcja posadowienia ogrodzenia metalowego bez podmurówki i wysypanie strefy pod płotem żwirem.